La sfârșitul săptămânii pecicanii și toți cei interesați sunt invitați să sărbătorească 13 ani de la data ridicării localității la rangul de oraș.
Zilele Orașului Pecica 2017 se vor derula pe durata a trei zile, cu programele deja-tradiționale, dar și artiști de renume care vor urca pe scena amplasată în Piața Regele Mihai I. 
Programul complet al manifestării organizate de Primăria Orașului Pecica, Consiliul Local Pecica și Casa de Cultură „Doru Ioan Petescu” este următorul:
 
VINERI, 12 MAI
10:00 – Festivalul de folclor pentru preșcolari „Păstrători de Tradiții”, ediția a III-a
(În caz de vreme nefavorabilă, festivalul se va ține la Casa de Cultură „Doru Ioan Petescu”)
19:00 – Cupa „Zilele Orașului” la minifotbal (Terenul sintetic de la Sala Mare de Sport)
19:00 – Program folcloric cu formația Aranykalász a Asociației Culturale a Minorităților din Pecica, Ansamblul Búzavirág din Pecica și invitații lor
21:00 – Concert MÁRIÓ (Ungaria)
22:00 – Moment de Ziua Mamei
22:30 – Concertul formației APOSTOL din Ungaria 
24:00 – Bal stradal cu formația Roulette din Peregul Mic
Prezentatoarea serii: Greta Dancu
 
SÂMBĂTĂ, 13 MAI
18:00 – Cupa „Zilele Orașului” la minifotbal (Terenul sintetic de la Sala Mare de Sport)
19:00 – Dans modern cu trupele Clubului Copiilor din Pecica
19:30 – Dans modern cu formația Forever a Casei de Cultură „Doru Ioan Petescu” Pecica
19:45 – Microrecital Iunia
20:00 – Dans sportiv cu formația Azucar a Palatului Copiilor Arad
20:50 – Trupa Zumba din Pecica
21:10 – Concert LIDIA BUBLE, AKCENT și SANDRA N
23:00 – Stand-up comedy cu Daniel Făt
23:30 – Bal stradal cu Gabriel Stoica și formația
Prezentatoarea serii: Georgiana Țentea
 
DUMINICĂ, 14 MAI
11:00 – Ședința festivă a Consiliului Local (Sala festivă a Primăriei)
17:00 – Demonstrația canină Kalypsoland (Parcul Sfânta Treime)
18:00 – Spectacol folcloric cu „Păstrătorii Tradiției Juniori”
19:00 – Dansuri populare slovace cu Ansamblul folcloric Salašan al USCR Nădlac
19:30 – Dansuri populare germane cu formația Cercului Cultural Banat-JA România, Arad
20:00 – Ansamblul folcloric „Păstrătorii Tradiției” Pecica
21:00 – Ansamblul „Arădeana”
22:00 – Formația „TIMIȘUL” cu soliștii vocali ALEX SURDEA și GEORGIANA VIȚA
23:00 – NICOLETA VOICA
24:00 – Foc de artificii
Prezentatoarea serii: Nicoleta Pavel
 
 
* Evenimentele au loc în Piața Regele Mihai I, cu excepția celor cu locația specificată. 
 
Vă aşteptăm cu drag!
print